Polska technologia, którą zakupiła NASA



Dwaj ambitni Polacy, marzyli o stworzeniu urządzenia, które zrewolucjonizuje eksplorację kosmosu. Dziś to marzenie stało się rzeczywistością, ponieważ projekt polskiej firmy spotkał się z zainteresowaniem NASA, renomowanej amerykańskiej agencji kosmicznej, wygrywając prestiżowy przetarg.

Firmy dysponujące taką technologią można policzyć na palcach jednej ręki nie tylko w Europie, ale i na świecie. Polska firma, dzięki ciężkiej pracy i nieustannej determinacji zrewolucjonizowała branżę materiałów wysokotemperaturowych. Od małego, polskiego przedsiębiorstwa do współpracy z gigantem, jakim jest NASA – ich historia to niezwykły przykład sukcesu i ducha przedsiębiorczości.

Z Polski na podbój kosmosu

Wiele lat temu pewien student Politechniki Warszawskiej po raz pierwszy odważył się głośno zwierzyć ze swoich marzeń znajomym z uczelni – on, student z Polski, chciałby stworzyć technologię, którą w przyszłości używać będzie NASA. Wówczas nie uwierzył mu nikt. Dziś wierzą im już wszyscy – najwięksi europejscy inwestorzy, japońscy liderzy technologiczni, a teraz także nawet NASA. 

Od czasu, gdy dr inż. Marcin Rosiński, opowiedział swoim kolegom o swoim marzeniu, minęło wiele lat. W 2012 roku razem z kolegą z czasów studenckich, Damianem Mątewskim, założyli spółkę, którą nazwali GeniCore – od „Genius at the Core”, co znaczy tyle, co „genialne od początku”, „genialne w swoim założeniu”. Nazwa okazała się prorocza, opracowali bowiem super efektywny sposób spiekania materiałów, który podbił serca gigantów przemysłu kosmicznego. 

Niegdyś, pracując w USA, zbierałem naklejki, takie gadżety z logo NASA. Czasem pokazuję je córkom, żeby wiedziały, że takie rzeczy są możliwe. I może też trochę po to, żeby zostały inżynierkami. – śmieje się Marcin Rosiński.

Wynalazek rodem z filmu science – fiction

GeniCore dostarcza  jedną  z  kluczowych  technologii do opracowania  i  wytwarzania  materiałów wysokotemperaturowych,  jako pierwsza firma w Polsce może pochwalić się własnej produkcji najnowszej generacji urządzeniem SPS (czyli spiekania plazmowo – iskrowego) o nazwie U-FAST (Upgraded – Field Assisted Sintering Technology), które już latem tego roku dostarczy do NASA Glenn Research Center. W dużym uproszczeniu U-FAST jest w stanie wyprodukować materiały o wyjątkowych parametrach wytrzymałościowych, odporności na pękanie i wysokie temperatury. Co więcej – wytwarza je znacznie szybciej, oszczędniej i ekologiczniej niż tradycyjne metody. Brzmi jak science-fiction? Ale jest to wyłącznie science. 

O ile sama metoda SPS (Spark Plasma Sintering) jest wciąż dość nowatorska,  U-FAST ma szansę stać się prawdziwą rewolucją.

Mówiąc obrazowo my też pieczemy pizzę, tyle, że umiemy to zrobić nie nagrzewając całego piekarnika, ciepło przepuszczamy tylko przez samo ciasto’ – byłoby to szybsze, oszczędne i ekologiczne – nieprawdaż? – wyjaśnia swój wynalazek Marcin Rosiński.

Ale to nie wszystkie możliwości polskiego wynalazku, bowiem GeniCore jest w stanie zapewnić urządzenia produkujące materiały o niezwykłych właściwościach dla branży samochodowej, elektronicznej, lotniczej, ale także dla medycyny oraz dla przemysłu obronnego, newralgicznego w aktualnej sytuacji na świecie.

Następny przystanek – kosmos.

I choć polski sukces jest bezprecedensowy, ambitni Polacy nie zamierzają na nim poprzestać. Pytany o następny krok GeniCore Marcin Rosiński odpowiada: To prawda, że rozmowy ze SpaceX są więcej, niż prawdopodobne. U-FAST Hybrid może wytwarzać materiał ceramiczny do budowy osłon termicznych, którymi  pokryty jest statek kosmiczny. Zadaniem osłon jest izolacja termiczna struktury pojazdu podczas wejścia w atmosferę, elementy te mogą nagrzewać się do temperatury rzędu 1400C.”

Wszystko wskazuje na to, że w przypadku GeniCore powiedzenie „Sky is the limit” nie obowiązuje.

Źródło: Spółka

Artykuł Polska technologia, którą zakupiła NASA pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply