Stopy procentowe w Polsce powinny być dalej podnoszone – do poziomu 7,25%, a luzowanie polityki monetarnej powinno nastąpić w II poł. 2024 r., uważa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według niej, dodatkowe wydatki fiskalne w okresie poprzedzającym jesienne wybory mogą przedłużyć wysoką inflację.
„Polityka pieniężna pozostała niezmieniona, ze stopą procentową na poziomie 6,75% od września 2022 roku. Biorąc pod uwagę znaczne wsparcie fiskalne w gospodarce i utrzymującą się presję inflacyjną, stopa procentowa powinna wzrosnąć do 7,25%, a następnie zacząć spadać w drugiej połowie 2024 roku” – czytamy w raporcie „OECD Economic Outlook, June 2023”.
W raporcie wskazano, że „stopy procentowe powinny być dalej podnoszone, aby zapobiec utrzymywaniu się wysokiej inflacji. Polityka fiskalna musi być dobrze skalibrowana, aby uniknąć dodatkowej presji inflacyjnej w gospodarce”
Wsparcie fiskalne powinno być lepiej ukierunkowanego na wrażliwe gospodarstwa domowe, podano także.
„Po osiągnięciu szczytowego poziomu w pierwszym kwartale przewiduje się, że inflacja będzie nadal spadać, ponieważ wzrost głównie regulowanych cen energii będzie umiarkowany i wyniesie średnio 12,4% w 2023 roku. Krajowa presja inflacyjna ze strony rynku pracy i wydatków fiskalnych prawdopodobnie nieco osłabnie w 2024 r., co doprowadzi do powolnego spadku inflacji do 4,8%” – czytamy dalej.
Wszelkie dodatkowe wydatki fiskalne w okresie poprzedzającym jesienne wybory mogą przedłużyć wysoką inflację, wymagając zacieśnienia polityki pieniężnej na dłużej, podkreślono.
„Istnieją zagrożenia dla perspektyw. Utrzymujące się nieporozumienia między polskim rządem a Komisją Europejską w sprawie wzmocnienia sądownictwa mogą jeszcze bardziej opóźnić wypłatę unijnych funduszy z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności” – podsumowano.
Źródło: ISBnews
Artykuł Stopy proc. w Polsce powinny być dalej podnoszone do 7,25%, obniżki w II poł. 2024 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.