Przyjęcie unijnego pakietu Fit for 55 zakładającego przyspieszenie transformacji energetycznej przełoży się na uderzające w Polaków podwyżki, ocenia Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
„Z uwagi na polski miks energetyczny koszt uprawnień może stanowić nawet do 40% ceny energii elektrycznej i 55% kosztów ciepła sieciowego w Polsce. Będzie to stanowić przytłaczające obciążenie finansowe dla gospodarstw domowych, a dla biznesu – przeszkodę w modernizacji i inwestycjach proekologicznych” – napisało MKiŚ w odpowiedzi na pytania Business Insider Polska.
Jak wskazywało na początku 2022 r. Forum Energii, koszt CO2 dla gospodarstwa domowego miał wynosić do 23% rachunku za energię. Z kolei we wrześniu „Portal Samorządowy” donosił, że w firmach ciepłowniczych koszt uprawnień wzrósł kilkakrotnie. Nawet wówczas jednak jego udział w produkcji ciepła wynosił 30-40%, przypomniał portal.
Business Insider zwraca uwagę, że podwyżki musiałyby być dość szybkie, zważywszy, że celem pakietu Fit for 55 jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% już od 2030 r.
To, czemu przede wszystkim sprzeciwia się rząd, to zmiany w systemie ETS – stopniowe ograniczanie uprawnień do emisji CO2 (środki uzyskane z tego tytułu mają przyspieszyć inwestycje w zieloną energię), a także wprowadzenie ETS 2 – czyli objęcie podobnym systemem handlu emisjami budownictwa i transportu.
„Za te rozstrzygnięcia zapłacimy wszyscy, choć najbardziej uderzy to niestety w najbiedniejszych mieszkańców Polski. Pogłębią rozwarstwienie społeczne i są wprost sprzeczne z zasadami sprawiedliwości i solidarności. Pozbawianie gospodarstw domowych środków finansowych nie prowadzi do stopniowej transformacji energetycznej, lecz do ubóstwa energetycznego” – podsumował resort klimatu.
Źródło: ISBnews
Artykuł Unijny pakiet Fit for 55 przełoży się na uderzające w Polaków podwyżki ciepła, prądu pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.