Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przeanalizowało koncepcję opodatkowania niezamieszkanych i niewynajmowanych budynków i zdecydowało, że obecnie nie zamierza jej realizować, poinformował szef resortu Waldemar Buda.
Na pytanie w rozmowie z serwisem 300gospodarka.pl, czy rząd wycofał się z opodatkowania pustostanów, Buda odpowiedział: „Analizowaliśmy to i obecnie nie zamierzamy tego robić”.
„Dzisiaj dochód z najmu jest tak duży, że wszyscy, którzy chcą swoje wolne nieruchomości wynajmują. Nie trzeba ich do tego zachęcać podatkami” – stwierdził minister.
Wskazał, że pustostany będące w rękach prywatnych są nimi często z powodów złego stanu technicznego. Statystyki dotyczące pustostanów nie rozróżniają przyczyn, dla których mieszkanie stoi puste. Pustostanem jest zarówno niezamieszkane mieszkanie w centrum jak i odziedziczony po rodzinie stary domek na wsi. Trudno byłoby wprowadzać podatek wobec takich właścicieli, wyjaśnił.
„Problemem są natomiast pustostany należące do samorządów. One także są zwykle w złym stanie technicznym. Duża część pustostanów w Polsce to lokale komunalne, które stoją niewyremontowane, czasem podlegają pod konserwatora zabytków. Duże miasta mają całe kamienice, które nie nadają się do użytku, a koszt remontu to miliony złotych” – dodał minister.
Zwrócił uwagę, że największy „kamienicznik” w Polsce to Łódź, w której 60 tys. mieszkań znajduje się w kamienicach.
„Ich rewitalizacja postępuje bardzo powoli, bo koszty idą w miliony. Taniej jest wybudować blok niż wyremontować kamienicę, ale nie możemy uciekać od zabytków, od naszej historii, od wspaniałej architektury. Dlatego uruchomiliśmy ogromny program dofinansowania remontów nieruchomości komunalnych, o którym już wspominałem. Przekazaliśmy na to 1,6 mld zł z dofinansowaniem na poziomie 80% kosztów. inwestycji” – powiedział Buda.
Pod koniec grudnia ub.r. wiceminister finansów Artur Soboń powiedział „Rzeczpospolitej”, że Ministerstwo Finansów pracuje nad dwiema koncepcjami opodatkowania mieszkań, które są kupowane w celach inwestycyjnych. Pierwsza to obciążenie pakietowych zakupów mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jak wskazywał wiceminister, na transakcje na rynku wtórnym stawka PCC zostanie podwyższona. Natomiast przy zakupach od deweloperów byłby to dodatkowy podatek, oprócz 8% VAT. Taka regulacja powinna ograniczyć wykupywanie mieszkań przez fundusze inwestycyjne, podkreślał.
Źródło: ISBnews
Artykuł MRiT przeanalizowało kwestię opodatkowania pustostanów i z niej zrezygnowało pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.