38% Polaków ocenia swoją wiedzę finansową jako małą



Jako bardzo i raczej małą swoją wiedzę finansową ocenia 38% Polaków, zaś pozytywnie ocenia swoją wiedzę 31% ankietowanych, wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023”, opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Badani ocenili swoją wiedzę finansową na 2,88 w pięciostopniowej skali.

Jak wynika z badania, 38% ankietowanych Polaków w br. źle ocenia swoją wiedzę finansową (z czego 29% ocenia ją jako raczej małą, a 9% jako bardzo małą), lepszą samoocenę swoje wiedzy finansowej ma 31% Polaków (jako bardzo dobrą ocenia ją 4%, jako raczej dobrą 27%). Opublikowane w raporcie wyniki badań z poprzednich lat wskazują, że nastąpił wzrost finansowej samooceny Polaków – np. w 2020 roku mała wiedzę deklarowało 52% ankietowanych (35% odpowiedzi „raczej mała”, 17% – „bardzo mała”), dobrze oceniało swoją wiedzę 12% (bardzo dobrą wiedzę deklarowało 3%, raczej dobrą – 9%).

„Głównymi źródłami wiedzy o finansach i ekonomii, mimo spadku w ujęciu rok do roku, pozostają: internet (spadek o 13 pkt proc. do 61%) i media (spadek o 1 pkt proc. do 43%). W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem o 8 pkt proc. wzrósł odsetek osób, które w tej kwestii polegają na instytucjach publicznych (do 32%). Niezmiennie wysoko plasują się w tym zestawieniu również instytucje sektora finansowego i banki – wskazuje na nie 39% respondentów” – czytamy w komunikacie.

 W porównaniu do roku ub.r. o 10 pkt proc. do 14% spadł za to odsetek badanych, którzy za źródło wiedzy ekonomicznej wskazali uczelnie lub szkoły, podano.

W badaniu pytano również o praktyczne kwestie związane z rynkiem finansowym – 91% badanych udzieliło prawidłowej odpowiedzi w pytaniu o zdolność kredytową, 43% respondentów umie wskazać prawidłową odpowiedź w pytaniu o RRSO, prawidłową odpowiedź w pytaniu o weryfikację pożyczkodawcy rejestr na stronie KNF wskazało 85%.

Wśród obszarów wymagających największej uwagi w kwestii uzupełnienia własnej wiedzy, Polacy – podobnie jak przed rokiem – wskazali cyberbezpieczeństwo (44%, spadek o 7 pkt proc. r/r) oraz inwestowanie (33%, spadek o 2 pkt. proc. r/r). Istotny wzrost wskazań odnotowano w zakresie wiedzy nt. kredytów i pożyczek – 24% (wzrost r/r o 6 pkt proc.), a także systemu podatkowego – 23% (wzrost r/r o 5 pkt proc.) oraz oszczędzania – 19% (wzrost r/r o 6 pkt proc.), podano również.

Badanie pokazuje również, że Polacy wyciągają wnioski na przyszłość z pogarszającej się sytuacji gospodarczej  Najczęściej wskazywane są te, związane z zarządzaniem finansami osobistymi – prawie co drugi respondent (46%) zaznacza, że należy trzymać rękę na pulsie, bardziej interesując się wiadomościami gospodarczymi. 3 na 10 badanych wskazuje na konieczność dywersyfikacji oszczędności, a 1/5 respondentów twierdzi, że trzeba regularniej odkładać na tzw. czarną godzinę, podano.

Ankietowani w poprawie poziomu wiedzy ekonomicznej widzą przede wszystkim praktyczny wymiar – najczęściej wskazują lepsze rozumienie mechanizmów gospodarczych (53%), poprawę gospodarowania budżetem domowym (48%) oraz większe poczucie bezpieczeństwa finansowego (45%).

„Wyniki tegorocznej edycji badania są odzwierciedleniem otoczenia, w jakim żyjemy i dążenia Polaków do niwelowania negatywnych konsekwencji zachodzących zmian. Staliśmy się bardziej ostrożni i coraz wyraźniej widzimy konieczność poszerzania wiedzy ekonomicznej. Wciąż odczuwalne skutki pandemii, coraz wyraźniejsze konsekwencje wojny w Ukrainie, spowolnienie gospodarcze i utrzymujący się wzrost cen dowodzą, że w świecie ciągłych zmian i niepewności lepiej być wyposażonym w rzetelną wiedzę. Cieszą dane, które potwierdzają, że Polacy coraz częściej myślą o przyszłości swoich finansów w długim horyzoncie” – powiedział prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości Waldemar Zbytek, cytowany w komunikacie.

Badanie „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023” przeprowadzone zostało na zlecenie WIB i FGPW przez CBM Indicator na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych 1000 osób metodą CATI w dniach 10-20 lutego br.

Źródło: ISBnews

Artykuł 38% Polaków ocenia swoją wiedzę finansową jako małą pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply