Marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego (NBP) potwierdzi prawdopodobnie scenariusz tzw. „miękkiego lądowania” dla polskiej gospodarki. W IV kwartale 2022 roku na dynamikę PKB istotny wpływ miały inwestycje, ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski w rozmowie z ISBnews.
„Wzrost inwestycji w ub.r. był pozytywnym zaskoczeniem. Były to inwestycje głównie w większych przedsiębiorstwach. Przemysł w ub.r. okazał się relatywnie odporny. Podobnie było w Niemczech. Nie mam jeszcze w pełni rozpoznanej struktury inwestycji, ale widać, że zaczyna w dużych przedsiębiorstwach ujawniać się scenariusz pozytywny. Scenariusz, który wpisuje się w coś, co nazywano miękkim lądowaniem. Rada tzw. ‚miękkie lądowanie’ sygnalizowała w listopadzie. Ewidentnie słabnięcie koniunktury jest, ale są i pozytywne sygnały. Uwagę zwróciły inwestycje w IV kwartale 2022 roku. W projekcji mieliśmy 4,6% wzrostu na 2022 r., a GUS podał, że było to 4,9%. Ewidentnie potwierdza się scenariusz spowolnienia, aczkolwiek są i pozytywne dane i informacje. A zatem to lądowanie może być rzeczywiście miękkie. Projekcja marcowa powinna to potwierdzić” – powiedział Kochalski w rozmowie z ISBnews.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku danych, Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 2% r/r w IV kw. 2022 r. wobec 3,6% wzrostu r/r w poprzednim kwartale. Konsensus rynkowy przewidywał 2,2% wzrostu PKB w IV kw. ub.r. W IV kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 0,3%.
Źródło: ISBnews
Artykuł Projekcja marcowa może pokazać miękkie lądowanie gospodarki pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.