Quercus TFI: Fundusze obligacji mają szanse pokazać dwucyfrowe zyski w 2023 roku



Najbliższy rok zapowiada się „naprawdę imponująco”, a fundusze obligacji mają szanse pokazać dwucyfrowe zyski, ocenia Mariusz Zaród, zarządzający Quercus Obligacji Skarbowych oraz Quercus Dłużny Krótkoterminowy.

„Rynek obligacji skarbowych, który został dotknięty przeceną w ostatnich dwóch latach, pozostanie zmienny jeszcze przez kilka tygodni. Coraz więcej jednak oznak zmiany trendu. Stabilizacja stóp procentowych, stopniowe formowanie szczytu inflacyjnego oraz napływy do funduszy inwestycyjnych, które widzimy w ostatnim okresie, sprzyjają umocnieniu obligacji. Potwierdza to też napływ inwestorów zagranicznych na nasz rynek. To powyższe zestawienie będzie sprzyjało inwestycjom w dług skarbowy również w kolejnych miesiącach. Od dłuższego czasu sugerowaliśmy w komentarzach stopniowe zwiększanie zaangażowania w Quercus Obligacji Skarbowych i ci inwestorzy, którzy skorzystali z naszych podpowiedzi, powinni czuć się usatysfakcjonowani. Najbliższy rok zapowiada się naprawdę imponująco, a fundusze mają szanse pokazać dwucyfrowe zyski” – napisał Zaród w komentarzu miesięcznym.

Dodał, że Quercus TFI oczekuje stabilizacji kosztu pieniądza w najbliższych miesiącach oraz pierwszych obniżek na jesieni bieżącego roku.

Zarządzający wskazał też, że rok 2022 okazał się najgorszym w historii polskiego rynku dłużnego.

„Miała być podwyższona zmienność i była, ale nikt nie spodziewał się aż takich spadków. Oczywiście, najbardziej dramatycznym i pociągającym za sobą mnóstwo konsekwencji wydarzeniem 2022 roku była inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego. Z rynkowego punktu widzenia wybuch wojny pociągnął za sobą dwie główne konsekwencje. Po pierwsze, nagle pojawiło się ryzyko geopolityczne w naszym regionie i inwestorzy zaczęli domagać się wyższej premii za to ryzyko (czyli niższej wyceny krajowych obligacji). Druga, globalna konsekwencja, to szok podażowy na rynku surowców energetycznych. Już przed wojną inflacja zbliżała się do dwucyfrowych poziomów, głównie z powodu mocnego rynku pracy (silny wzrost wynagrodzeń), wzrostu cen administracyjnych oraz wysokiej konsumpcji napędzanej odłożonymi oszczędnościami z czasów pandemii. Wzrost cen surowców, tylko przyspieszył procesy inflacyjne. Nie pomogła też wprowadzona na początku 2022 roku tarcza antyinflacyjna. Inflacja CPI doszła do poziomu 17,9%, najwyższego od… 1996 roku” – wymienił Zaród.

W skali całego roku rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła z 3,65% do 6,85%, pięcioletnich z 3,95% do 6,84%, a dwuletnich z 3,36% do 6,68%. Za granicą tendencje były podobne. Rentowność 10-letnich amerykańskich Treasuries wzrosła z 1,51% do 3,88%, a niemieckich Bundów z -0,18% do 2,57%. Złoty w ciągu roku osłabił się do euro o 2,1%, a do dolara o ponad 8%, przypomniał także zarządzający.

Quercus TFI to pierwsze w Polsce publiczne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego oferta skierowana jest przede wszystkim do zamożnych i bardzo zamożnych inwestorów. Towarzystwo zostało założone w sierpniu 2007 r. W marcu 2011 r. Quercus TFI zadebiutował na rynku głównym warszawskiej giełdy.

Źródło: ISBnews

Artykuł Quercus TFI: Fundusze obligacji mają szanse pokazać dwucyfrowe zyski w 2023 roku pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply