Sektor bankowy pozostaje stabilny, może nastąpić istotne obniżenie nadwyżki kapitałów



Sektor bankowy pozostaje odporny, ale bilans ryzyka pogarsza się, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP) w „Raporcie o stabilności systemu finansowego”. Według analityków banku centralnego, kapitały banków są dziś wystarczające do zaabsorbowania strat wynikających ze scenariuszy makroekonomicznych, ale od 2024 roku nadwyżki kapitałowe banków mogą się znacznie obniżyć.

„Gorsze perspektywy makroekonomiczne tworzą niesprzyjające warunki działania dla polskiego systemu finansowego. Ponadto, zmienne uwarunkowania prawne i regulacyjne stanowią źródło niepewności i dodatkowych obciążeń dla banków” – czytamy w raporcie.

Jak oceniają analitycy NBP, kapitały banków są wystarczające do zaabsorbowania strat wynikających z realizacji nawet skrajnych scenariuszy makroekonomicznych a sytuacja płynnościowa w skali sektora pozostaje stabilna. Zaznaczają jednak, że nowym zjawiskiem w sektorze bankowym może okazać się istotne obniżenie nadwyżki kapitałowej ponad łączne wymogi.

„Może to ograniczać skłonność i zdolność banków do finansowania gospodarki” – wskazano w raporcie.

Pomimo istotnej poprawy przychodów odsetkowych banków w efekcie wzrostu stóp procentowych, dochodowość banków istotnie spadła, a część z nich zanotowała straty, co było głównie spowodowane kosztami wakacji kredytowych i rezerwami na ryzyko prawne mieszkaniowych kredytów walutowych. W połączeniu z możliwym wzrostem strat kredytowych w przyszłości spowoduje to presję na wyniki finansowe banków, a przez to ich zdolność do wewnętrznej akumulacji kapitału, podano także.

„Po raz pierwszy od długiego czasu w krajowym sektorze bankowym może dojść do istotnego obniżenia się nadwyżek kapitałowych względem łącznych wymogów. W większości banków dotychczasowe kapitały, powiększone o przyszłe zyski, wystarczyłyby do pokrycia wymogu MREL i wymogu połączonego bufora. Jednak od 2024 r. skala nadwyżek kapitałowych w sektorze może się istotnie obniżyć, jeżeli część – dotychczas nadwyżkowego kapitału – zostałaby wykorzystana przez banki do spełnienia wymogu MREL” – czytamy w raporcie.

„Może być to preferowana strategia banków, ponieważ już teraz dysponują one nadwyżkami kapitałowymi, a na rynku panują trudne warunki do emisji instrumentów kwalifikowanych do MREL. Tym niemniej, spełnienie wymogu MREL instrumentami kapitałowymi byłoby mniej korzystne z punktu widzenia efektywności potencjalnych procesów restrukturyzacji. Dodatkowo, wiążące się z tym skurczenie nadwyżek kapitału ponad łączne wymogi (z uwagi na spożytkowanie go na wymóg MREL) może skutkować racjonowaniem kredytu przez banki” – napisał też NBP.

Źródło: ISBnews

Artykuł Sektor bankowy pozostaje stabilny, może nastąpić istotne obniżenie nadwyżki kapitałów pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply