Złożenie pierwszych wniosków o płatność w ramach budżetu UE w II poł. 2023



Złożenie pierwszych wniosków o płatność w ramach środków alokowanych dla Polski w unijnym budżecie na lata 2021-2027 zakładane jest w II poł. 2023r., poinformowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

„Pierwsze nabory projektów planowane są na I kw. 2023 r. a złożenie pierwszych wniosków o płatność do KE przewidywane jest w drugiej poł. 2023 r.” – napisała Jarosińska-Jedynak w odpowiedzi na interpelację.

Przypomniała, że dotychczas Komisja zatwierdziła programy: Program Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027, Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki Fundusze Europejskie na Inwestycje, Klimat i Środowisko, Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC). Natomiast w przypadku programu Fundusze Społeczne na Rozwój Społeczny (FERS) polscy negocjatorzy są – jak podała wiceminister – „o krok od zakończenia negocjacji”.

Obecnie, po zatwierdzeniu programów, konstytuują się komitety monitorujące, których rolą będzie m.in. określenie kryteriów wyboru projektów, a następnie analizowanie postępów we wdrażaniu programów i osiąganiu założonych celów.

„Proces negocjowania i przekazywania do zatwierdzenia programów regionalnych również przebiega bardzo sprawnie. Wszystkie Instytucje Zarządzające w regionach przesłały już swoje programy do zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Przyjęcie wszystkich programów do końca 2022 r. jest obecnie priorytetem zarówno Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jak i Komisji Europejskiej” – czytamy także.

Środki są wypłacane stopniowo. Polska otrzymała już pierwsze środki w formie zaliczek, które w oparciu o obowiązujące przepisy unijne (art. 90 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060) wypłacane są na realizację konkretnych programów, przypomniała.

 Zaliczki wypłacane są corocznie. Pierwsza zaliczka jest wypłacana w tym samym roku, w którym został przyjęty program. W przypadku programów, które zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską (KE) w 2022 roku, wypłacana jest skumulowana zaliczka w wysokości 1,5% wartości programu za lata 2021-2022 (dodatkowe 0,5% zostało przyznane na mocy pakietu legislacyjnego „FAST-CARE” przyjętego w związku z wojną w Ukrainie)

Kolejne płatności na rzecz państw członkowskich będą odbywały się na podstawie wniosków o płatność złożonych do KE.

Źródło: ISBnews

Artykuł Złożenie pierwszych wniosków o płatność w ramach budżetu UE w II poł. 2023 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply