Rząd zakłada, że z jednorazowego świadczenia dla poszkodowanych skutkami katastrofy na Odrze skorzysta 40% firm z 34 powiatów, prowadzających działalność w 23 branżach wg kodów PKD, wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze.
„Liczba ubezpieczonych w ZUS w wybranych podklasach PKD w powiatach nadodrzańskich w końcu lipca 2022 r. wyniosła 68 446 osób. Przyjmując, że jednorazowe świadczenie równe jest kwocie 3010 zł (wysokość minimalnego wynagrodzenia) wówczas miesięczny koszt wypłaty tego świadczenia dla ww. osób wyniósłby 206 022 460 zł” – czytamy w OSR.
Z uwagi na fakt, że uzyskanie jednorazowego świadczenia jest uzależnione od uzyskania przychodu z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych w miesiącu wskazanym w przepisach niższego o co najmniej 50% w stosunku do przychodu uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających ten miesiąc albo w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, przewiduje się że faktyczny koszt wypłaty świadczenie będzie niższy od zakładanego. Przy założeniu, że ze świadczenia skorzysta 40% firm, koszt wypłaty jednorazowego świadczenia wyniesie ok. 82 mln. zł, podano także.
Świadczeniami objęte mają zostać m.in. podmioty prowadzące działalność w zakresie gastronomii, transportu morskiego i przybrzeżnego oraz związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją.
Źródło: ISBnews
Artykuł Rząd zakłada, że ze świadczenia wz. z katastrofą na Odrze skorzysta 40% firm pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.