Spodziewamy się łagodnego hamowania gospodarki



Narodowy Bank Polski (NBP) spodziewa się łagodnego hamowania gospodarki w Polsce, poinformował zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.

„Po okresie silnej aktywności gospodarczej w Polsce, jednej z najwyższych w Europie, mamy spowolnienie. Ono powinno być łagodne i nie wykluczamy spadków w ujęciu kw/kw. W II połowie br. taka techniczna recesja jest możliwa” – powiedział Kotłowski podczas prezentacji projekcji NBP.

„Mamy efekty wzrostu stóp procentowych – te efekty największych wzrostów stóp będziemy obserwować pod koniec tego roku i na początku przyszłego” – podkreślił.

Wskazał, że na tle projekcji marcowej wzrost PKB przewidywany na 2022 r. jest jeszcze wyższy (4,7% wobec oczekiwanych w marcu 4,4%), ale w II połowie bieżącego roku spodziewane jest wyraźne spowolnienie.

W poszczególnych kwartałach wzrost PKB – według centralnej ścieżki projekcji – będzie kształtował się następująco:

Rok 2022: 5,5% w II kw., 3,3% w III kw. i 1,9% w IV kw.

Rok 2023: 0,5% w I kw., 0,9% w II kw., 1,9% w III kw. i 2,2% w IV kw.

Rok 2024: 2,3% w I kw., 2,3% w II kw., 2,2% w III kw. i 2% w IV kw.

Według centralnej ścieżki projekcji, wzrost PKB sięgnie 4,7% w tym roku, a następnie spowolni do 1,4% 2023 r., zaś w kolejnym roku wyniesie 2,2%.

Kotłowski, rysując perspektywy inflacyjne zgodnie z projekcją, wskazał, że utrzyma się wysoka inflacja w tym i przyszłym roku, zaś w 2024 r. będzie się obniżać do górnego pasma odchyleń CPI.

„Mamy wzrosty cen energii i żywności, co się będzie przenosić na inflację bazową. Inflacja bazowa zaczęła zwalniać w ujęciu m/m. W tym miesiącu najprawdopodobniej wzrost bazowej inflacji był wyraźnie niższy niż w poprzednich miesiącach i powoli zbliżamy się do tej górki inflacyjnej” – podsumował.

Kotłowski ocenił, że jest ryzyko w dół dla prognoz wzrostu gospodarczego z uwagi na odcięcie gazu do Europy.

Inflacja konsumencka utrzyma się na dwucyfrowym poziom w tym i przyszłym roku, zaś górną granicę przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc. osiągnie dopiero w IV kw. 2024 r. (przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna będzie obowiązywać do końca października br.), podano w projekcji NBP. Według centralnej ścieżki projekcji, inflacja CPI wyniesie 14,2% w 2022 r., 12,3% w 2023 r. i 4,1% w 2024 r.

Projekcja lipcowa z modelu NECMOD obejmuje okres od II kw. 2022 r. do IV kw. 2024 r. – punktem startowym projekcji jest I kw. 2022 r. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 22 czerwca 2022 r. (cut-off date).

Źródło: ISBnews

Artykuł Spodziewamy się łagodnego hamowania gospodarki pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply