Współpraca polsko-koreańska będzie zakładała wysoki poziom polonizacji, który da impuls rozwojowy polskiej zbrojeniówce, poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Przebywa on z wizytą w Korei Płd., gdzie spotkał się z szefem Agencji Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) Kang Eun-ho oraz przedstawicielami południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego.
„Będziemy konsekwentnie zwiększać potencjał pancerny Sił Zbrojnych RP. Zapoznałem się z ofertą zakupu koreańskich czołgów K2. Współpraca będzie zakładała wysoki poziom polonizacji, który da impuls rozwojowy polskiej zbrojeniówce” – napisał Błaszczak na swoim koncie na Twitterze.
Podczas wizyty w Korei Płd. Błaszczak spotkał się z szefem Agencji Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) Kang Eun-ho, przedstawicielami południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego oraz prezesem Koncernu Hanwha Defense Jaeil Son. Podpisał też wraz z koreańskim ministrem obrony Lee Jong-supem polsko-koreańskie porozumienie o współpracy w obszarze zbrojeniowym i badań.
Jak podaje resort w komunikacie, „szef MON zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia dostaw armatohaubic Krab oraz nawiązania współpracy w zakresie nowego bojowego wozu piechoty południowokoreańskiej produkcji”.
Rozmowy dotyczyły m.in. przyśpieszenia dostaw, zwiększenia liczby tej broni, która ma trafić do Wojska Polskiego oraz sposobu finansowania tych zakupów.
Niedawno przyjęta ustawa o obronie Ojczyzny zakłada wzrost nakładów na obronność do 3% PKB w 2023 r. (wobec 2,2% PKB w br.) oraz powstanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Obecnie w Sejmie procedowany jest projekt zmian w konstytucji, zakładający wyłączenie wydatków na obronność z limitu zadłużenia publicznego.
Źródło: ISBnews
Artykuł Współpraca z Koreą Płd. zakłada wysoki stopień polonizacji przy zakupie czołgów pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.