30% uchodźców z Ukrainy deklaruje chęć pozostania na dłużej w Polsce



Odsetek uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy deklarują chęć pozostania na dłużej w Polsce wynosi 30%, natomiast większość uchodźców zamierza wrócić do Ukrainy zaraz po zakończeniu działań wojennych (56%); w czasie pobytu w Polsce 63% ankietowanych zamierza podjąć pracę zarobkową, wynika z raportu specjalnego „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce”, przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Na Rzecz Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy „EWL” i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (SEW).

„Większość uchodźców chce wrócić do Ukrainy, ale co trzeci respondent deklaruje chęć pozostania w Polsce na dłużej. Część badanych nie zamierza jednak pozostać w Polsce i nie chce także wracać do ojczyzny (12%). Najczęściej wskazują oni takie kierunki docelowej migracji jak Niemcy (26%), Stany Zjednoczone (16%), Wielka Brytania (11%) oraz Szwecja (10%). Może to wynikać zarówno z otwarcia tych krajów na uchodźców wojennych – dotychczasowe przepisy nie pozwalały na swobodny dostęp do rynków pracy żadnego z tych krajów, jak i polityki socjalnej. Tym niemniej, większość uchodźców zamierza wrócić do Ukrainy zaraz po zakończeniu działań wojennych (56%)” – czytamy w raporcie.

Jak wynika z raportu, wśród uchodźców, podobnie jak wśród pracowników z Ukrainy badanych w ostatnim miesiącu 2021 roku, przeważają osoby z wykształceniem wyższym (61%).

„Znacząco wzrósł natomiast odsetek osób z wykształceniem średnim (16% wśród uchodźców i tylko 6% wśród pracowników w grudniu ubiegłego roku)” – czytamy dalej.

Badani przed wybuchem wojny pracowała w sektorze usług i handlu (27%), wielu spośród uchodźców to wysoko kwalifikowani specjaliści (17%), a także pracownicy sektora edukacji (15%). Z badania wynika, że 6% uchodźców to lekarze, ratownicy medyczni lub pielęgniarki.

„W odróżnieniu do migrantów pracujących w Polsce w 2021 roku, niewielu spośród uchodźców zna język polski. Jedynie 9% deklaruje dobrą lub bardzo dobrą znajomość naszego języka (w stosunku do 45% ankietowanych z grudnia 2021 roku)” – czytamy w raporcie.

69% respondentów jako miejsce pobytu preferuje miasta powyżej 200 tys. mieszkańców, 45% obawia się trudności w znalezieniu pracy w Polsce. 48% respondentów deklaruje, że ich bliscy, którzy pozostali w Ukrainie, zamierzają przyjechać do Polski.

Badanie uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce zostało przeprowadzone za pomocą bezpośrednich wywiadów indywidualnych z wykorzystaniem tabletów (CAPI F2F). Wywiady zostały przeprowadzone w języku ukraińskim z obywatelami Ukrainy, którzy opuścili Ukrainę i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku. Badanie zostało zrealizowane w dniach 23 marca – 3 kwietnia 2022 roku na próbie liczącej n=400 osób, dorosłych (18+) uchodźców z Ukrainy.

Źródło: ISBnews

Artykuł 30% uchodźców z Ukrainy deklaruje chęć pozostania na dłużej w Polsce pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply