Grupa Azoty zidentyfikowała cztery obszary ryzyk związane z wojną na Ukrainie



Grupa Azoty zdiagnozowała obszary potencjalnego ryzyka, które mogą istotnie wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe grupy kapitałowej w związku z agresją Rosji na Ukrainę, podała spółka: znalazły się wśród nich zakłócenia w dostawach gazu, problemy z ceną i dostępnością surowców strategicznych, ryzyko związane z harmonogramem inwestycji z uwagi na brak pracowników oraz podwyższone ryzyko wzrostu stóp procentowych oraz osłabienia kursu złotego.

„Potencjalne ryzyko wystąpienia zakłóceń w dostawach gazu ziemnego do spółek Grupy Azoty. Dostawy gazu ziemnego realizowane są w ramach umowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, aktualnie dostawy gazu ziemnego na potrzeby Grupy Azoty przebiegają bez zakłóceń. Grupa Azoty na bieżąco monitoruje sytuację w zakresie podaży gazu i przygotowuje scenariusze awaryjne, na wypadek konieczności ograniczenia produkcji w przypadku ograniczenia dostaw gazu ziemnego. Sytuacja w tym obszarze może ulec zmianie w zależności od decyzji dostawcy paliwa oraz operatora krajowej sieci przesyłowej gazu ziemnego” – czytamy w komunikacie.

Kolejne ryzyko dotyczy ceny i dostępności surowców strategicznych w przypadku surowców dostarczanych z terytorium Ukrainy, a także z krajów objętych sankcjami – Rosji i Białorusi. Ryzyko to dotyczy dostaw propylenu i soli potasowej, a jego materializacja możliwa jest ze względu na mniejszą dostępność, wzrost cen surowców oraz problemy logistyczne. Zakłócenia mogą powodować niedostępność również innych surowców, jednak do tej pory nie identyfikuje istotnego ryzyka w zabezpieczeniu dostaw ze źródeł alternatywnych, podano również.

Grupa Azoty bierze także pod uwagę potencjalne ryzyko mogące mieć wpływ na harmonogram realizacji projektów inwestycyjnych prowadzonych w Grupie Azoty, z uwagi na możliwe trudności związane z niedostępnością bądź utrudnioną dostępnością pracowników wykonawców, jako skutek zarządzonej w Ukrainie powszechnej mobilizacji.

Wreszcie wskazano również na podwyższone ryzyko wzrostu stóp procentowych oraz osłabienia kursu PLN wobec euro i USD na skutek obserwowanych turbulencji gospodarczych.

W 2021 roku udział sprzedaży Grupy Azoty na terytorium Ukrainy stanowił 2,2% skonsolidowanych przychodów i dotyczył głównie sprzedaży nawozów mineralnych. Sprzedaż na rynki Rosji i Białorusi nie przekraczała 1% skonsolidowanych przychodów Grupy Azoty. Obecnie Grupa Azoty nie prowadzi sprzedaży produktów do Rosji i Białorusi, podkreślono w materiale.

„Dostawy na rynek ukraiński są istotnie ograniczone z uwagi na stan wojenny wprowadzony na terytorium Ukrainy. Zarząd emitenta na bieżąco monitoruje sytuację polityczno-gospodarczą w związku z agresją Rosji na Ukrainę i analizuje wpływ tych okoliczności na działalność emitenta i grupy kapitałowej” – czytamy dalej.

Analogiczną ocenę ryzyk przedstawiły także Zakłady Chemiczne Police – spółka wchodząca w skład grupy kapitałowej Grupy Azoty.

W 2021 roku sprzedaż Polic na terytorium Ukrainy stanowił 1,9% skonsolidowanych przychodów i dotyczył głównie sprzedaży nawozów mineralnych. Sprzedaż na rynku rosyjskim nie przekraczała 1% skonsolidowanych przychodów Grupy Azoty Police. Police nie prowadziły w 2021 roku sprzedaży na teren Białorusi, a aktualnie nie prowadzą sprzedaży produktów do Rosji i Białorusi, podsumowano.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10,52 mld zł w 2020 r.

Źródło: ISBnews

Artykuł Grupa Azoty zidentyfikowała cztery obszary ryzyk związane z wojną na Ukrainie pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply