Sejm odrzucił poprawki do noweli dot. akcyzy dla małych producentów alkoholi



Sejm odrzucił poprawki Senatu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, w tym tę przesuwającą tej termin wejścia w życie o miesiąc – do 1 lutego 2022 r. Nowela wdraża przepisy unijne i i wprowadza preferencje podatkowe dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych, w tym m.in. obniżenie do 50% podstawowej stawki akcyzy.

Przywrócił też wprowadzane nowelizacją przepisy, które zostały wprowadzone na etapie prac sejmowych.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, zakłada wprowadzenie preferencji podatkowych dla małych producentów napojów alkoholowych polegających na:

– wprowadzeniu definicji małego, niezależnego producenta,

– wprowadzeniu systemu certyfikowania dla takich producentów

– obniżeniu do 50% podstawowej stawki akcyzy na wina, napoje fermentowane oraz wybory pośrednie produkowane przez małych producentów.

Wprowadzona zostanie elektronizacja wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, poprzez objęcie tych przemieszczeń monitorowaniem w Systemie EMCS.

Obecnie przemieszczanie wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium UE (tj. nieobjętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy) odbywa się na podstawie tzw. uproszczonego dokumentu towarzyszącego w formie papierowej. Po zmianach, przemieszczanie tych wyrobów pomiędzy państwami członkowskimi UE będzie się odbywało w Systemie EMCS, na podstawie elektronicznego dokumentu.

Nowe przepisy ułatwiają również handel wyrobami akcyzowymi na odległość. Zgodnie z nimi, sprzedawca wysyłający wyroby z innego państwa członkowskiego będzie mógł bezpośrednio rozliczyć się z akcyzy na terytorium kraju.

Termin całkowitej elektronizacji ewidencji i innych dokumentacji akcyzowych zostanie  przesunięty z 1 stycznia 2022 r. na 1 stycznia 2023 r., co ma zapewnić czas na przygotowanie się do prowadzenia ewidencji w takiej formie.

Zmiany doprecyzowują także regulacje w zakresie kwartalnych deklaracji dotyczących wyrobów zwolnionych z akcyzy i ze stawką zerową, przesunięcie terminu przyznania nowych kompetencji Inspekcji Handlowej w zakresie kontroli oleju napędowego (z 1 lipca 2022 r. na 1 stycznia 2023 r.).

Regulacja dookreśla warunki zwolnień z akcyzy dla wyrobów węglowych stanowiących deputat węglowy, zmiany stawek akcyzy na oleje opałowe, węgiel, koks, gaz ziemny i pozostałe paliwa opałowe.

Źródło: ISBnews

Artykuł Sejm odrzucił poprawki do noweli dot. akcyzy dla małych producentów alkoholi pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply