35% Polaków nie zamierza szczepić się przeciw Covid-19



Co trzeci Polak (35%) mówi, że nie zamierza się szczepić przeciwko Covid-19 i nie są w stanie wpłynąć na to obawy o zdrowie czy finanse, wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

„Co trzeci uczestnik badania mówi, że nie zamierza się szczepić. Nie oznacza to jednak, że osoby te nie obawiają się o zdrowie, czy finanse. Zdecydowana większość przeciwników szczepień (69%) mówi, że nadciągająca wysoka fala zachorowań na Covid-19 wpłynie negatywnie na ich finanse lub na zdrowie albo na jedno i drugie. Przekonanych, że nic im nie grozi, jest 31% ankietowanych, wprawdzie to niemal dwa razy więcej niż wśród szczepionych, gdzie brak kłopotów zakłada 17%, ale nadal mniejszość” – czytamy w komunikacie.

Średnio w całym społeczeństwie kolejny wzrost liczby chorych na Covid-19 stresuje 80% osób. Po poprzednich przejściach niemal 40% na równi martwi się o to, jak natężenie pandemii przełoży się na zdrowie i portfele, 25% ma lęki związane ze zdrowiem, a 16% mówi wyłącznie o obawach o to, jak czwarta fala odciśnie się ich na domowych budżetach.

Gdyby brak szczepień zaczął utrudniać dostęp do usług, 10% badanych spośród 35% unikających szczepień rozważyłoby zmianę swojego podejścia. 

Jak wynika z badań zrealizowanych przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, na 11 różnego rodzaju sytuacji i miejsc, w których można byłoby np. zakazać obecności osobom niezaszczepionym, więcej głosów za takim rozwiązaniem zebrały cztery: chodzenie do klubów i dyskotek, na koncerty, do kin i teatrów oraz udział w wyjazdach organizowanych przez biura podróży. Jednak różnice między zwolennikami wprowadzenia zakazów wstępu a przeciwnikami są znikome i wynoszą zaledwie 2-3 pkt proc.

„W przypadku wizyt niezaszczepionych w kawiarni, czy restauracji oraz pobytów w hotelach, niewielką przewagę mają opinie przeciwników zakazów, których jest 42 i 43%, podczas gdy zwolenników utrudnień w zależności od tego, czy mowa o restauracjach, czy hotelach jest 39-40%. W pozostałych przypadkach przeważają głosy przeciw utrudnianiu życia unikającym, czy też niemogącym się zaszczepić” – czytamy dalej.

Wprowadzenie ograniczeń dla nieszczepionych spotyka się z największym oporem w przypadku wizyt lekarskich, w opinii większości (51%) każdy powinien mieć prawo do spotkania się z lekarzem w gabinecie. Innego zdania jest 29% ankietowanych.

Badanie Quality Watch zostało zrealizowane w dniach 23-26 lipca, metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków w wieku 18+m, na próbie n=1063.

Źródło: ISBnews

Artykuł 35% Polaków nie zamierza szczepić się przeciw Covid-19 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply