Banki zakładają wzrost popytu na kredyty we wszystkich segmentach w III kw.



Banki oczekują wzrostu popytu we wszystkich segmentach rynku kredytowego w III kwartale br. oraz złagodzenia kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).

„Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki utrzymały bardziej optymistyczną ocenę sytuacji na rynku kredytów dla gospodarstw domowych niż dla przedsiębiorstw – złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, natomiast pozostawiły niezmienione wobec przedsiębiorstw. Na III kwartał 2021 r. banki przewidują utrzymanie na dotychczasowym poziomie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych i dla przedsiębiorstw i złagodzenie w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Banki oczekują wzrostu popytu we wszystkich segmentach rynku kredytowego” – czytamy w raporcie pn. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych III kwartał 2021 r.”

„Na III kwartał 2021 r., podobnie jak w kilku poprzednich kwartałach, banki nie planują wprowadzenia istotnych zmian standardów kredytowania dużych przedsiębiorstw. W przypadku krótko- i długoterminowych kredytów dla sektora MSP banki ponownie zamierzają łagodzić politykę kredytową” – czytamy także.

Jak wskazano, prognozy co do zmian popytu są nadal optymistyczne.

Znaczna grupa banków oczekuje wzrostu popytu na krótko- i długoterminowe kredyty dla dużych przedsiębiorstw oraz krótko- i długoterminowe kredyty dla sektora MSP, podano także.

W II kwartale 2021 r. banki utrzymały na dotychczasowym poziomie kryteria udzielania kredytów krótko- i długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) kryteria kredytowania krótkoterminowego nie zostały zmienione, a długoterminowego zostały złagodzone przez pojedyncze banki, wynika z ankiety.

„Po blisko dwuletnim okresie spadków w drugim kwartale 2021 r. duża grupa banków zaobserwowała wzrost popytu na kredyty długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw i krótkoterminowe dla sektora MSP. Zwiększony popyt na kredyty krótkoterminowe dla dużych przedsiębiorstw i długoterminowe dla sektora MSP został zauważony przez pojedyncze banki” – czytamy dalej.

W ocenie banków do poprawy popytu na kredyt dla przedsiębiorstw przyczynił się głównie wzrost zapotrzebowania na finansowanie: środków trwałych (57%) oraz zapasów i kapitału obrotowego (53%).

W II kwartale 2021 r., zgodnie z oczekiwaniami sformułowanymi w poprzednim kwartale, banki zauważyły wysoki wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, przy czym 55% banków uznało skalę tego wzrostu za znaczną. Przyczyniły się do tego m.in. prognozy odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym (75%) oraz złagodzenie warunków i kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych (odpowiednio: 30% i 17%), a także zmiany w strukturze wydatków konsumpcyjnych (25%) i poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (24%).

„Prognozowane zmiany kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w III kwartale 2021 r. w grupie analizowanych banków nie są istotne, choć oczekiwania poszczególnych banków są rozbieżne (14% banków planuje zaostrzenie a 12% złagodzenie polityki kredytowej). Banki mają również podzieloną opinię co do kierunków zmian popytu w kolejnym kwartale, choć nieznacznie przeważa oczekiwanie dalszego utrzymania się trendu wzrostowego” – czytamy także.

Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych w II kwartale, choć ich opinie były zróżnicowane – 39% banków złagodziło kryteria, a 21% zaostrzyło.

Głównymi czynnikami, które skłoniły je do złagodzenia polityki kredytowej były: prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym i wzrost konkurencji ze strony innych banków.

„Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, m.in. podniosły marżę dla kredytów obarczonych wyższym ryzykiem i obniżyły wymagania co do udziału własnego kredytobiorcy w inwestycji (27%). Niemal równe grupy banków w przeciwstawny sposób zmieniły marżę kredytową, część z nich ją podniosła, a część obniżyła. Do innych nieobjętych ankietą warunków kredytowania, które zostały zmienione w II kwartale br. banki zaliczyły m.in. wprowadzenie do oferty kredytów z okresowo stałą stopą procentową i zwiększenie maksymalnej kwoty kredytu” – wynika także z ankiety.

Ankieta została przeprowadzona na początku lipca 2021 r. wśród 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi ok. 88%.

Źródło: ISBnews

Artykuł Banki zakładają wzrost popytu na kredyty we wszystkich segmentach w III kw. pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply