KE wyłączyła część pomocy publicznej spod obowiązku notyfikacji



Komisja Europejska rozszerzyła zakres ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych, dzięki czemu państwa unijne będą mogły wdrażać niektóre środki pomocy bez obowiązku notyfikacji, poinformowała Komisja.

Zmiany dotyczą: pomocy przyznawanej przez władze krajowe na projekty finansowane za pośrednictwem niektórych centralnie zarządzanych programów UE przewidzianych w ramach Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz niektórych środków pomocy państwa, które mają za zadanie wspierać transformację ekologiczną i cyfrową, a równocześnie wspierać odbudowę gospodarczą po pandemii COVID-19.

„Wyłączenie takiej pomocy z obowiązku uprzedniego zgłoszenia stanowi znaczne uproszczenie. Ułatwia ono państwom członkowskim szybkie przekazywanie pomocy, gdy spełnione są warunki ograniczające zakłócenia konkurencji na jednolitym rynku” – czytamy w komunikacie.

Komisja uprościła zasady pomocy państwa mające zastosowanie do krajowego finansowania projektów lub produktów finansowych, które wchodzą w zakres części niedawno przyjętych programów UE.

Mowa tu o krajowych środkach przeznaczonych na:

  1. operacje z zakresu finansowania i inwestycji wspierane z funduszu InvestEU;
  2. projekty z zakresu badań naukowych, rozwoju i innowacji (RD&I),
    które otrzymały tzw. pieczęć doskonałości w ramach programu „Horyzont
    2020” lub programu „Horyzont Europa”, a także współfinansowane projekty
    badawczo-rozwojowe lub działania obejmujące łączenie zespołów w ramach
    tych dwóch programów;
  3. projekty w ramach Europejskiej współpracy terytorialnej (EWT) znanej jako Interreg.

Wraz z dzisiejszą zmianą ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych państwa członkowskie mogą teraz bezpośrednio wdrażać te środki pomocy bez konieczności zgłaszania ich Komisji, która musi zostać poinformowana dopiero po fakcie, podano także.

Wyłączenie pomocy w tych obszarach z obowiązku uprzedniego zgłoszenia jest możliwe dzięki zabezpieczeniom zawartym w programach UE, którymi zarządza centralnie Komisja. Wsparcie udzielane w ramach tych programów jest: ukierunkowane na cel leżący we wspólnym interesie; wymierzone w istniejące niedoskonałości rynku lub służy osiągnięciu celów spójności społeczno-gospodarczej i jest ograniczone do niezbędnej kwoty minimalnej.

Z obowiązku uprzedniego zgłoszenia Komisji została także wyłączona pomoc na zieloną i cyfrową gospodarkę. Chodzi tu o następujące kategorie pomocy:

  1. pomoc na projekty dotyczące efektywności energetycznej budynków;
  2. pomoc na infrastrukturę ładowania i tankowania niskoemisyjnych pojazdów drogowych;
  3. pomoc dla stałych sieci szerokopasmowych, sieci telefonii
    komórkowej 4G i 5G, pomoc na niektóre projekty dotyczące
    transeuropejskiej infrastruktury łączności cyfrowej oraz niektóre bony.

Zgodnie z art. 108 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) państwa członkowskie muszą informować Komisję Europejską o wszelkiej pomocy państwa i mogą wdrażać ją dopiero po jej zatwierdzeniu przez Komisję. Unijne rozporządzenie upoważniające dotyczące pomocy państwa umożliwia Komisji stwierdzenie, że niektóre kategorie pomocy państwa są zgodne z jednolitym rynkiem i są w związku z tym wyłączone z obowiązku powiadomienia przewidzianego w traktacie.

Źródło: ISBnews

Artykuł KE wyłączyła część pomocy publicznej spod obowiązku notyfikacji pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply