W ciągu ostatniego roku o kredyt w banku zawnioskowało 43,4% małych i średnich przedsiębiorstw oraz 35,3% mikrofirm. Co czwartej mikrofirmie odmówiono kredytu – to 10 razy więcej niż w przypadku firm średnich, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD) i Narodowego Funduszu Gwarancyjnego (NFG).
„Zdecydowanie największy apetyt kredytowy w pandemii miały firmy średnie: prawie połowa z nich zawnioskowała o kredyt w banku (48,8%). Po przeciwnej stronie są mikroprzedsiębiorstwa. Wśród nich tylko co trzecie zawnioskowało o finansowanie (35,3%). Wynika to stąd, że mikrofirmy generalnie unikają kredytów. Po pierwsze z obawy o to, że nie będą w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania, a po drugie, częściej niż większe firmy spotykają się z odmową ze strony banku” – powiedział prezes NFG Dariusz Szkaradek, cytowany w komunikacie.
Od początku pandemii dostęp do finansowania zewnętrznego dla firm stał się mocno utrudniony. Mniej firm wnioskowało o kredyt, z uwagi na to, że część z nich ograniczyła aktywność gospodarczą. Potwierdzały to cykliczne badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MSP”. Drugie półrocze 2020 r. nie przyniosło poprawy w kredytowaniu firm. Więcej banków zaostrzyło politykę w stosunku do sektora MSP bardziej niż wobec dużych firm. Prawdziwe odbicie przyszło dopiero w kwietniu 2021 r. Banki udzieliły wówczas o 73,2% więcej kredytów dla mikrofirm w porównaniu do stanu sprzed roku, podkreślono.
Wśród firm z sektora MSP, które zawnioskowały o kredyt, 11,8% spotkało się z odmową, wskazano również.
„W firmach średnich tylko 2,5% wnioskujących otrzymało negatywną decyzję z banku, w mikrofirmach było to 25,4%, czyli jedna czwarta wnioskujących o kredyt. Banki, oceniając ryzyko kredytowe, szacują, że przedsiębiorstwa, które już dziś mają problem z płynnością finansową, nie będą w stanie spłacić zobowiązań w przyszłości” – dodał Dariusz Szkaradek.
Jak pokazuje badanie, najczęstsze powody odmowy kredytu to: nieregularny przychód firmy (42,3%), branża przedsiębiorcy uznana przez bank za ryzykowną (38,5%) lub brak zdolności kredytowej (30,8%).
Według bazy danych KRD, zadłużenie firm wynosi 11,5 mld zł, z czego większość, bo 6,3 mld zł, należy do jednoosobowych działalności gospodarczych. JDG-i odpowiadają za 64% zadłużenia wszystkich zadłużonych przedsiębiorstw. Dlatego mikrofirmy są też dla banków mniej wiarygodne, wyjaśniono.
Badanie „Płatności i finansowanie przedsiębiorstw w czasie pandemii” na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i firmy faktoringowej NFG przeprowadzone przez IMAS International w II kwartale 2021 r. wykonano metodą CAWI na grupie 509 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Źródło: ISBnews
Artykuł Tylko 35,3% mikrofirm wnioskowało o kredyt w ostatnim roku pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.