Senat przedstawił projekt liberalizujący tzw. ustawę odległościową



Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zakładającego liberalizację „kryterium 10H” w odniesieniu do odległości od zabudowy mieszkaniowej. Projekt poparło 51 senatorów, 42 było przeciwnych, a 6 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, minimalna odległość elektrowni wiatrowej od zabudowy mieszkaniowej oraz wskazanych form ochrony przyrody powinna wynosić nie mniej niż dziesięciokrotność wysokości całkowitej elektrowni wiatrowej, liczonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, uwzględniając wirnik wraz z łopatami. Przyjęty limit wysokości określany jest jako „kryterium 10H”.

„Wprowadzenie zasady minimalnej odległości budynków mieszkalnych od istniejących lub planowanych elektrowni wiatrowych, w praktyce doprowadziło do zablokowania zabudowy mieszkaniowej na znacznych obszarach gmin, w szczególności na terenach intensywnie urbanizowanych, terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową” – czytamy w uzasadnieniu.

Proponowane w projekcie ustawy rozwiązania zakładają liberalizację „kryterium 10H” w odniesieniu do zabudowy mieszkaniowej. Wprowadzany do ustawy przepis zakłada, że w postępowaniach w sprawie lokalizacji i budowy budynków mieszkalnych albo budynków o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, niespełnienie wymogu „10H” nie może stanowić przesłanki:

  • odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy albo
  • odmowy wydania pozwolenia na budowę albo
  • wniesienia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu wobec zgłoszenia budowy, w przypadku gdy odległość, w której przewidziana jest lokalizacja i budowa budynku o funkcji mieszkaniowej od elektrowni wiatrowej wybudowanej przed dniem wejścia w życie przepisu, jest równa lub większa od pięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami (całkowita wysokość elektrowni wiatrowej).

Wprowadzenie tzw. „odległości 5H”,umożliwi rozwój inwestycji mieszkaniowych na terenach, które nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz na działkach znajdujących się na tych terenach, w szczególności dla których nie zostały dotychczas wydane decyzje WZ, czytamy także.

Przepis ten znajdzie także zastosowanie w przypadku, gdy na danym obszarze obowiązuje plan miejscowy uwzględniający odległość określoną zgodnie z „kryterium 10 H”.

Proponowany przepis przejściowy zakłada, że do wszczętych i nie zakończonych przed dniem wejścia wżycie przedmiotowej nowelizacji postępowań w sprawie lokalizacji i budowy budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, stosowane będą przepisy nowe.

Zgodnie z projektem, ustawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: ISBnews

Artykuł Senat przedstawił projekt liberalizujący tzw. ustawę odległościową pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply