Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) chce, by nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzająca tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producenta weszła w życie 1 stycznia 2023 r., poinformował wiceminister Jacek Ozdoba. Z kolei projekt nowelizacji w sprawie systemu kaucyjnego ma trafić do konsultacji w II połowie 2021 r.
„Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem ustawy zmieniającym ustawę z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowelizacja ustawy ma na celu wdrożenie zmian określonych w art. 8 i 8a [dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów], w tym w zakresie zwiększenia odpowiedzialności finansowej przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach do obrotu” – napisał Ozdoba w odpowiedzi na zapytanie poselskie.
Zgodnie z art. 8a ust. 7 dyrektywy państwa członkowskie podejmują środki w celu zapewnienia, by systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta, które zostały ustanowione przed dniem 4 lipca 2018 r., były zgodne z artykułem 8a do dnia 5 stycznia 2023 r.
„Planowanym terminem wejścia w życie zmiany ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi jest 1 stycznia 2023 r.” – dodał wiceminister.
W innej odpowiedzi Ozdoba wskazał, że aktualnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem ustawy zmieniającym przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który wprowadziłby system kaucyjny na wybrane rodzaje opakowań.
„Planowane jest przekazanie projektu ustawy do konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień na II połowę br.” – napisał.
MKiŚ zakłada wprowadzenie systemu kaucyjnego, który obejmie obszar całego kraju. Ma być to system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji.
„Mając na uwadze przepisy dyrektywy 2019/904 w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. single-use plastics (SUP)), które zobowiązują do uzyskania poziomów zbierania butelek na napoje z tworzyw sztucznych docelowo do roku 2030 w wysokości 90%, w obecnie opracowywanym projekcie ustawy zaproponowano system kaucyjny, który obejmie butelki z tworzywa sztucznego o pojemności do 3l. Możliwe, że system kaucyjny obejmie również i inne rodzaje opakowań” – czytamy dalej.
W marcu br. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka informował, że przepisy dotyczące systemu kaucyjnego mają zostać przyjęte jeszcze w tym roku, aby nowy system mógł wejść w życie w roku 2022.
Źródło: ISBnews
Artykuł MKiŚ opracowuje przepisy dot. odpowiedzialności producenta i systemu kaucyjnego pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.