Brak precyzyjnych przepisów dotyczących odmowy wsparcia dla firm



Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw wskazuje na brak precyzyjnych przepisów, dotyczących odmowy wsparcia dla firm ze względu na naruszenie ograniczeń, zakazów i nakazów, wprowadzonych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Oczekuje w tej sprawie na odpowiedź wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina.

Jak wynika z deklaracji przedstawicieli rządu, warunkiem otrzymania wsparcia w ramach zarówno tarczy branżowej 6.0 i tarczy finansowej 2.0 będzie też przestrzeganie rygorów sanitarnych. W przypadku, gdyby któraś z firm nie dotrzyma zobowiązania w tym zakresie i naruszy ograniczenia i zakazy wprowadzone w związku z pandemią, będzie zmuszona do zwrotu subwencji.

 „Pojawiają się jednak wątpliwości, ponieważ nie wiadomo, zgodnie z którymi naruszeniami ograniczeń, nakazów i zakazów, ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu epidemii, i przez kogo stwierdzonych, jak również w jakim trybie ma być odmawiane wsparcie przedsiębiorcom” – czytamy w wystąpieniu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza.

Rzecznik zwraca też uwagę, że w Regulaminie Polskiego Funduszu Rozwoju „stwierdzono, że niektóre aspekty programu 2.0 mają mieć charakter uznaniowy i oceny na zasadzie racjonalności i uznaniowości”. 

Przypomina, że wielokrotnie występował w tej sprawie, m.in. do: wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z wnioskiem o wydanie objaśnień prawnych wyjaśniających wątpliwości wynikające z tej regulacji, do premiera Mateusza Morawieckiego, a także do Sejmu RP i Senatu RP.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, znanej jako tzw. ustawa o dobrym Samarytaninie, naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stanowi podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego udzielanego na podstawie art. 2a ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, czytamy także.

Zgodnie  natomiast z regulaminem wśród wielu warunków, które uprawniają Polski Fundusz Rozwoju (PFR) do wypowiedzenia umowy subwencji finansowej, znalazł się także ten dotyczący naruszenia przez beneficjenta, w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, ograniczeń, nakazów i zakazów ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Źródło: ISBnews

Artykuł Brak precyzyjnych przepisów dotyczących odmowy wsparcia dla firm pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply