Huawei chce intensyfikować współpracę z europejskimi uczelniami, w tym w Polsce



Huawei chce intensyfikować współpracę z europejskimi uczelniami, w tym w Polsce, poinformował ISBtech szef centrum badań i rozwoju Huawei w Zurichu Bill McColl. Koncern chce także rozbudowywać europejską sieć centrów badawczych.

„Europa, pomimo wyzwań, które przed nią stoją, nadal lideruje w wielu obszarach naukowych, jak chociażby w matematyce, biologii, medycynie, materiałach czy optyce. Ma natomiast zaległości w przetwarzaniu danych czy komunikacji. Jest to również okazja dla Huawei, aby jednocześnie wzmocnić, ale i wykorzystać potencjał naukowy Europy do rozwoju systemów komputerowych przyszłości. Chcemy rozwijać współpracę z uczelniami w całej Europie, w tym m.in. w Polsce. Sojusze z uczelniami są dla nas bardzo ważne. Wierzymy w długoterminową współpracę na tym polu” – powiedział ISBtech McColl.

Koncern współpracuje już z 130 uczelniami w Europie. Zainwestował w tę współpracę dotychczas ok. 1 mld euro.

„Chcemy robić jeszcze więcej – rozbudowywać sieć naszych centrów R&D. Stawiamy na działanie lokalne dla większego zrozumienia miejscowych uwarunkowań. Celem jest wsparcie ekosystemu dla europejskich badaczy, a w konsekwencji utworzenie nowych miejsc pracy dla specjalistów ds. badań. Jest to strategia dalszego rozwoju środowiska naukowego w obszarze przetwarzania danych w Europie” – wskazał szef szwajcarskiego centrum R&D Huawei.

Obecnie koncern ma 23 centra badawcze w Europie i zatrudnia w nich kilka tysięcy specjalistów.

„W centrum R&D w Zurichu naszą misją jest stworzenie czołowego centrum R&D przetwarzania danych i systemów komputerowych. Mamy długoterminową strategię badawczą w horyzoncie 5-10 lat. Huawei jako lider rynkowy musi myśleć naprzód i antycypować zmiany technologiczne w długim terminie i wyznaczać nowe kierunki. Pracuję chociażby nad znalezieniem sposobu na tworzenie oprogramowania równoległego na poziomie ‚high performance’, czyli wysokich mocach obliczeniowych. Do tej pory istnieje tu poważna bariera, jeśli chodzi o osiąganie wydajności i produktywności. Zastanawiamy się jak zdemokratyzować i udostępnić obliczenia równoległe nie tylko ekspertom” – wskazał McColl.

Dodał, że wśród jego zainteresowań badawczych jest także łączenie technologii obliczeniowych.

„Interesuje mnie fakt, że dotychczas takie składowe, jak moc obliczeniowa, pamięć, czy pojemność pamięci i sieci były kupowane oddzielnie od różnych firm. Chcemy to połączyć. Kolejną zmianą jest sztuczna inteligencja (AI). Jest to niewątpliwie wielka innowacja, która odciśnie się na wszystkich częściach systemów komputerowych przez sprzęt jak czipy, procesory, pamięć, centra danych, chmura obliczeniowa, po takie obszary jak IoT, czy konsumenckie smartfony. Przed AI nadal wiele wyzwań, jest we wczesnym stadium. My pracujemy nad tym, jak osiągnąć AI łączący wiele technologii, takich jak obliczenia ‚high performance’ i przetwarzanie w chmurze, aby zapewnić wymaganą skalowalną moc obliczeniową. Docelowym efektem dla klientów będą nowe, znacznie mocniejsze systemy obliczeniowe i infrastruktura, które mogą napędzać innowacje w takich obszarach jak chociażby smart health, inteligentne miasta, inteligentny transport czy new science” – podsumował McColl.

W Polsce Huawei dotychczas zawarł z Politechniką Warszawską porozumienie o współpracy, w ramach którego studenci i pracownicy naukowi PW zyskają dostęp do technologii opartej na AI, w tym do rozwiązania firmy – Huawei Atlas. Umowa obejmuje także rozpoczęcie prac przygotowawczych mających na celu stworzenie wspólnego laboratorium badawczego. Wcześniej koncern zadeklarował, że zwiększy inwestycje w rozwój lokalnego ekosystemu, koncentrując się na budowaniu talentów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) i Skandynawii. W ciągu najbliższych trzech lat, firma zamierza przeszkolić ponad 18 tys. studentów i partnerów w zakresie umiejętności cyfrowych nowej generacji.

Źródło: ISBnews

Artykuł Huawei chce intensyfikować współpracę z europejskimi uczelniami, w tym w Polsce pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply