32,3% Polaków uznaje swoją obecną sytuację finansową za dobrą



Co trzeci ankietowany uznaje swoją obecną sytuację finansową za dobrą (32,3%), ponad 10% za bardzo dobrą, a prawie połowa za średnią (45,8%), wynika z raportu „Polaków portfel własny: wyjątkowe lato” przygotowanego przez Santander Consumer Bank (Santander CB). Na odpowiedzi „raczej zła” i „bardzo zła” wskazał łącznie zaledwie co dziesiąty badany.

„W marcu, czyli na samym początku pandemii, swoją sytuację jako średnią określiło nieznacznie mniej, bo 41% respondentów. Niemal tyle samo osób, ile obecnie, mówiło o niej jako o złej – 11%. Widać więc, że mimo coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej nastroje Polaków wciąż są niezłe. Być może realne odzwierciedlenie skutków kryzysu w ocenie własnej sytuacji finansowej będzie lepiej widoczne za jakiś czas, na przykład, kiedy skończy się wsparcie rządowe dla przedsiębiorców realizowane w ramach kolejnych edycji tarczy antykryzysowych” – powiedział członek zarządu Santander CB Piotr Dolata, cytowany w komunikacie.

Stan swoich portfeli najlepiej oceniają 30-latkowie. Prawie 18% z nich uważa swoją sytuację finansową za bardzo dobrą, a ponad 40% za raczej dobrą. Niemal równie pozytywne deklaracje płyną z pokolenia 50-latków. Z sytuacji materialnej najbardziej zadowolona jest większość osób z wykształceniem wyższym (54,4%) oraz mieszkańcy dużych miast, takich jak Katowice, Wrocław czy Gdańsk. W badaniu Santander CB widać również, że praca na etat wciąż jeszcze pozwala przechodzić ten kryzys w nie najgorszej kondycji finansowej – niemal dwie trzecie zatrudnionych na umowę o pracę ocenia ją raczej dobrze lub bardzo dobrze, w przypadku pracujących w ramach innej formy zatrudnienia odsetek ten spada do 33%, wskazano również.

Kłopoty w domowych budżetach są bardziej odczuwalne w przypadku osób posiadających dzieci – 12,4% z nich ocenia swoją sytuację jako raczej złą, a 1,5% jako bardzo złą. Wśród osób bezdzietnych jest to odpowiednio 8,6% i 0,4%. W przypadku ocen bardzo pozytywnych ta proporcja się odwraca – 7,6% wskazań rodziców i 11,2% ankietowanych nieposiadających dzieci.

Z badania Santander Consumer Banku wynika, że w najgorszej sytuacji podczas epidemii znaleźli się seniorzy. Na niezadowolenie ze swoich obecnych finansów narzeka prawie 40% Polaków powyżej 60. roku życia. Kryzys dotyka też osoby najmłodsze w wieku 18-29 lat. Prawie 13% z nich ocenia swoją sytuację za złą lub bardzo złą.

„W listopadzie ubiegłego roku prawie 80% badanych z najmłodszej grupy wiekowej wyrażało zadowolenie ze stanu swoich finansów. Obecnie ten odsetek wynosi niespełna 36%. Może mieć to związek ze zmniejszoną pomocą ze strony rodziców lub z czasową bądź stałą utratą dochodów podczas lockdownu. To właśnie wśród młodych Polaków popularniejsze są inne niż umowa o pracę formy zatrudnienia, na przykład w gastronomii lub galeriach handlowych” – dodał Dolata.

Na stan swojego portfela narzeka co piąty mieszkaniec średniego miasta, takiego jak Kielce, Radom czy Zabrze (prawie 20%) oraz osoby z wykształceniem średnim (ponad 13%).

Santander Consumer Bank jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty gotówkowe, kredyty na nowe i używane samochody, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz lokaty. Produkty dystrybuowane są online oraz poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe, sklepy i punkty usługowe.

Źródło: ISBnews

Artykuł 32,3% Polaków uznaje swoją obecną sytuację finansową za dobrą pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply