Polscy przedsiębiorcy rodzinni bardzo krytycznie podchodzą do pakietu ustaw tzw. tarczy antykryzysowej. Większość z nich (67,3%) negatywnie ocenia trafność rozpoznania ich potrzeb przez rząd oraz przygotowany pakiet wsparcia (83,3%), wynika z badania Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR). Jednocześnie 57,7% firm rodzinnych stwierdza, że nie przetrwa najbliższych 12 tygodni.
„Lepiej oceniane są starania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – zebrał on jedynie 46,8% negatywnych ocen, choć prawie tyle samo przedsiębiorców (41,7%) wstrzymało się od oceny jego roli, zapewne dlatego, że działał on poza głównym nurtem mediów oraz nie jest bezpośrednio zaangażowany w proces legislacyjny” – czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.
Obecne ograniczenia działalności gospodarczej rodzą obawę. 57,7% firm stwierdza, że nie przetrwa najbliższych 12 tygodni. Natomiast 44,3% nie doczeka nawet 9 tygodni. Firmy rodzinne przewidują poważne problemy, pomimo obowiązywania tarczy antykryzysowej już od kwietnia. Bankructwo firm oznacza jednocześnie ruinę rodzin przedsiębiorców. Dla 91% respondentów dochody z firmy stanowią ponad połowę rodzinnych dochodów. Dla 71,8% to ponad 3/4 dochodów.
Są to firmy dojrzałe: 69,9% z nich działa ponad 11 lat. Tworzą krajobraz poza metropoliami, bo 69,2% z nich działa w miejscowościach poniżej 0,5 mln mieszkańców. Są rozwojowe i z aspiracjami, bo jedynie 30,1% z nich koncentruje się tylko na rynku lokalnym. Pozostałe działają na skalę międzynarodową i ogólnopolską. Jedynie 34% respondentów to mikrofirmy, wymieniono dalej.
Wśród recept na uzdrowienie sytuacji przeważają następujące pomysły przedsiębiorców:
1) 43,6% – Dofinansowanie na preferencyjnych warunkach z gwarancją kredytową BGK
2) 71,2% – Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w czasie przestoju dla wszystkich firm
3) 82,7% – Zwolnienie wynagrodzeń z podatku dochodowego i składek ZUS dla wszystkich firm
4) 51,9% – Pokrycie przez ZUS wynagrodzeń w okresie kwarantanny
5) 35,9% – Wprowadzenie/zwiększenie elastyczności norm czasu pracy i wynagrodzeń
6) 50,6% – Czasowe zawieszenie spłaty odsetek i rat kredytów oraz leasingów
7) 57,1% – Uwolnienia środków pieniężnych z kont split payment VAT
8) 37,8% – Ułatwienia w zakresie zwrotu podatku VAT
9) 44,2% – Przesunięcie na okres 3-6 miesięcy płatności podatków VAT, CIT, PIT i innych
10) 53,2% – Szeroko pojęta deregulacja upraszczająca prowadzenie biznesu
„Według wyników badania, w odczuciu przedsiębiorców rodzinnych tarcza antykryzysowa jest jedynie plastrem na rany zadane przez kryzys. To żadna ochrona, to żadne lekarstwo, żadna terapia, żaden plan wyjścia z kryzysu. To chwilowe zatrzymanie krwotoku, ale nie reanimacja i nie rehabilitacja pacjenta, jakim jest polska przedsiębiorczość w wyniku zderzenia z pandemią” – zakończono w komunikacie.
Badanie przeprowadzono w formie elektronicznej ankiety w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2020 r. Udział w badaniu wzięło 156 firm rodzinnych z całego kraju.
Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR) powstało w 2008 roku w Warszawie z inicjatywy osób, reprezentujących środowiska biznesu, akademickie oraz eksperckie. IFR jest największą i najstarszą organizacją reprezentującą środowisko firm rodzinnych, zrzeszającą około 500 przedsiębiorców z całej Polski, którzy reprezentują blisko 600 firm zatrudniających prawie 27 500 pracowników z obrotem ponad 7,5 mld. Misją Stowarzyszenia jest wspieranie wolności gospodarczej, państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego, którego filarem jest środowisko firm rodzinnych.
Źródło: ISBnews
Artykuł 57,7% firm rodzinnych obawia się, że nie przetrwa najbliższych 12 tygodni pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.